با هدف نقش آفرینی جامعه دانشگاهی در مشارکت حداکثری؛ تریبون آزاد «تأثیر انتخابات ریاست جمهوری» در دانشگاه میبد برگزار شد (182 بازدید) تاریخ: 1403/03/30
در آستانه چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، تریبون آزاد «تأثیر انتخابات ریاست جمهوری» در دانشگاه میبد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، در آستانه چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه میبد و با هدف شناخت تأثیر انتخابات ریاست جمهوری و نقش آفرینی جامعه دانشگاهی در ارتقا مشارکت حداکثری، تریبون آزاد با عنوان «تأثیر انتخابات ریاست جمهوری» با سخنرانی دکتر عباس نیک نژاد –رئیس دانشگاه میبد- و دکتر سید مصطفی میرمحمدی –معاون دانشجویی و فرهنگی- و با حضور دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه، ظهر روز سه شنبه 29 خرداد 1403 در سالن آمفی تئاتر استاد سید عبدالعظیم پویا برگزار شد.
در این تریبون دکتر عباس نیک نژاد، با بیان تجربیات و مقایسه وضعیت ایران و سایر کشورهای دنیا و همچنین وضعیت زندگی در آنجا به پیشرفت کشور در عرصه‌های پزشکی، صنعت دفاعی، نظامی، پتروشیمی، عمرانی و رشد علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها اشاره کرد و  دانشجویان امروز را آینده سازان این کشور دانست و به حضور حداکثری جامعه بویژه دانشجویان و تحقیق و مطالعه در شناسایی نامزد اصلح و انتخاب رئیس جمهور در تراز انقلاب اسلامی توصیه کرد.
دکتر سید مصطفی میرمحمدی –معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه- نیز با بیان نکاتی در رابطه با انتخابات و مشارکت حداکثری و قوی، انتخاب با اطلاع و مطالعه و دقیق، به سوالات دانشجویان و حاضرین در جلسه پاسخ داد.
کد خبر: 18/1113 نظرات: 0
شور و نشاط فضای انتخابات در دانشگاه میبد (447 بازدید) تاریخ: 1403/03/27
در آستانه‌ی چهاردهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری، فضای انتخاباتی در دانشگاه میبد، به فضای پرشور و نشاط تبدیل شده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، با توجه به در پیش بودن چهاردهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری، دانشگاه میبد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره‌ی رئیس جمهور شهید و همراهان وی و تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر مشارکت قوی و حداکثری مردم در انتخابات پیشِ رو، برحسب وظیفه‌ی ذاتی و نقش پیشگامی و مؤثر جامعه‌ی دانشگاهیان در تحولات سیاسی و اجتماعی، به‌ویژه نقش مؤثر در جلب و ارتقا مشارکت حداکثری و توجه به ایام برگزاری امتحانات پایان‌ترم دانشجویان، با برگزاری برنامه‌های مرتبط به انتخابات، سعی در ایجاد فضایی پرشور و نشاط در محیط دانشگاه میبد نموده است.
کد خبر: 18/1112 نظرات: 0
با محوریت دعاوی خانوادگی؛ دومین موت کورت انجمن‌علمی حقوق دانشگاه میبد برگزار شد (363 بازدید) تاریخ: 1403/03/21
با حضور بیش از 20 تیم از دانشگاه‌های سراسر کشور، دومین موت کورت انجمن‌علمی حقوق دانشگاه میبد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، دومین دوره‌ی مسابقات موت کورت انجمن‌علمی حقوق دانشگاه میبد با محوریت دعاوی خانوادگی در اردیبهشت‌ماه 1403 برگزار گردید و بیش از 20 تیم از دانشگاه‌های سراسر کشور، از جمله دانشگاه تهران، دانشگاه شهیدبهشتی، دانشگاه مفید قم، دانشگاه اصفهان، دانشگاه آزاد اسلامی یزد و دانشگاه میبد در سه مرحله با یکدیگر رقابت کردند.
در مرحله‌ی‌ اول، تیم‌های شرکت‌کننده به‌صورت کتبی و غیرحضوری به ارائه‌ی دادخواست و لوایح مربوط پرونده پرداختند و از بین همه‌ی تیم‌ها، 12 تیم به مرحله‌ی دوم و ارائه‌ی حضوری راه یافتند و پس از رقابت، در نهایت 4 تیم به مرحله‌ی نهایی رسیدند.
مرحله‌ی نهایی این مسابقات، در محل دادگستری شهرستان میبد و با داوری اساتید دانشگاه میبد و با حضور افتخاری ریاست دادگستری این شهرستان برگزار شد و تیم دانشگاه مفید قم به‌عنوان تیم اول، تیم بِنِ مالا از دانشگاه شهید بهشتی به مقام دوم و تیم شهید قدوسی و تیم پیروز از دانشگاه میبد به مقام سوم و چهارم رسیدند و ضمن اعطای تقدیرنامه به همه‌ی اعضای این تیم‌ها، هدایای نقدی نیز پرداخت شد.
کد خبر: 18/1111 نظرات: 0
دکترای رشته‌ی مدیریت صنعتی-گرایش تحقیق در عملیات، به رشته‌های دانشگاه میبد افزوده شد (220 بازدید) تاریخ: 1403/03/20
با موافقت شورای گسترش آموزش عالی وزارت عتف، مقطع دکترای رشته‌ی مدیریت صنعتی-گرایش تحقیق در عملیات-، به رشته‌های دانشگاه میبد اضافه شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، با موافقت شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مقطع دکتری رشته‌ی مدیریت صنعتی-گرایش تحقیق در عملیات-، در دانشگاه میبد، ایجاد و از مهرماه سال 1403 در این رشته دانشجو می‌پذیرد.
شایان ذکر است با اضافه‌شدن این رشته، دانشگاه میبد دارای 5 رشته/گرایش در مقطع دکتری و 22 رشته/گرایش در مقطع کارشناسی‌ارشد و 17 رشته/گرایش در مقطع کارشناسی است.
کد خبر: 18/240 نظرات: 0
راه اندازی 3 رشته/گرایش جدید کارشناسی‌ارشد در دانشگاه میبد (278 بازدید) تاریخ: 1403/03/20
شورای گسترش آموزش عالی وزارت عتف، با راه‌اندازی رشته‌های اقتصاد (گرایش اقتصاد نظری)، مهندسی کامپیوتر (گرایش علوم داده) و مهندسی پلیمر (گرایش پلیمریزاسیون) در مقطع کارشناسی‌ارشد، در دانشگاه میبد موافقت کرد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد
، مدیر حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه میبد از راه‌اندازی 3 رشته/گرایش جدید در مقطع کارشناسی‌ارشد در این دانشگاه خبر داد.
دکتر حسین عابدینی با اعلام این خبر افزود: شورای گسترش آموزش عالی وزارت عتف، با راه‌اندازی رشته‌های اقتصاد-گرایش اقتصاد نظری، مهندسی کامپیوتر- گرایش علوم داده و مهندسی پلیمر -گرایش پلیمریزاسیون- در مقطع کارشناسی‌ارشد، در دانشگاه میبد موافقت کرد.
بر این اساس، از مهرماه 1403، دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی سراسر کشور که علاقه‌مند به ادامه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد یکی از سه رشته/گرایش فوق هستند، در صورت احراز شرایط می‌توانند دانشگاه میبد را انتخاب نمایند و تحصیل دوره‌ی کارشناسی‌ارشد خود را در یک محیط علمی توأم با ارزش‌های اخلاقی تجربه نمایند.
کد خبر: 18/239 نظرات: 0
به میزبانی دانشگاه میبد برگزار شد؛ نخستین گردهمایی مدیران مراکز رشد و فناوری وابسته به پارک علم و فناوری استان یزد در سال 1403 (474 بازدید) تاریخ: 1403/03/09
نخستین گردهمایی مدیران مراکز رشد و فناوری وابسته به پارک علم و فناوری استان یزد در سال 1403، به میزبانی دانشگاه میبد در سالن کنفرانس شهید جندقی برگزار شد
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، نخستین گردهمایی مدیران مراکز رشد و فناوری وابسته به پارک علم و فناوری استان یزد در سال 1403، صبح روز سه‌شنبه 8 خرداد ماه به میزبانی دانشگاه میبد در سالن کنفرانس شهید جندقی برگزار شد.
این نشست با حضور سیدجمال سجادی‌پور –فرماندار میبد-، عباس نیک‌نژاد –رئیس دانشگاه میبد-، سیدحبیب‌الله میرغفوری –رئیس پارک علم و فناوری یزد-، اکرم فداکار –مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و امنیت استانداری یزد- و مدیران و کارشناسان مراکز رشد و فناوری استان برگزار شد و  مسائل و دغدغه‌های این مراکز، مورد بررسی و تبادل‌نظر قرار گرفت.
در ابتدای جلسه، عباس نیک‌نژاد –رئیس دانشگاه میبد- ضمن عرض خیرمقدم به مهمانان و ابراز خرسندی از میزبانی دانشگاه میبد و گرامی‌داشت یاد و خاطره‌‍‌ی رئیس جمهور شهید، حضرت آیت الله رئیسی و همراهان شهیدش گفت: اعتقاد قلبی رئیس جمهور شهید، به انجام کار به‌صورت کارشناسی و پس از کسب نظر مشورتی متخصصان دانشگاهی و صنعتی بود و این امر، نشان‌دهنده‌ی رویکرد ویژه‌ی رئیس جمهور به این حوزه و در ادامه، مقام عالی وزارت به دانشگاه‌های کشور است. نمونه بارز آن، تخصیص بیش از 100 درصدی بودجه‌ی دانشگاه‌ها طی 3 سال اخیر است که رکوردی در تاریخ بیش از 40 ساله‌ی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و ماحصل سخاوت و عنایت رئیس جمهور شهید و مقام عالی وزارت به دانشگاه‌هاست.
سیدجمال سجادی‌پور –فرماندار میبد- نیز در این نشست با اشاره به شعار سال، جایگاه شهرستان میبد در صنعت کاشی و سرامیک و فعالیت‌های صورت‌گرفته توسط مراکز رشد وابسته به دانشگاه میبد در حوزه‌های مختلف الکترونیک، ماشین‌سازی، کشاورزی، آموزشی و سایر حوزه‌ها، به اهمیت، نقش و جایگاه واحدهای R&D در صنایع تأکید کرد و گفت: واحد R&D در صنایع باید از حالت صوری خارج شده، به‌معنای واقعیِ توسعه، از مسیر تحقیق عبور کند که نقش دانشگاه‌ها و مراکز رشد در این زمینه بسیار تعیین‌کننده است.
وی هم‌چنین به افزایش قابل‌توجه طرح‌های پژوهشی دانشگاه میبد در صنعت شهرستان و استان، اشاره و ضمن قدردانی، ابراز امیدواری کرد: شاهد توسعه‌ی روزافزون ارتباط صنعت و دانشگاه باشیم.
سیدحبیب‌الله میرغفوری -رئیس پارک علم و فناوری یزد- با گرامی‌داشت یاد شهدای خدمت، تلاش‌های بی‌وقفه‌ی رئیس جمهور شهید در حمایت و توسعه‌ی اقتصاد دانش‌بنیان را برجسته دانسته، بر لزوم ادامه‌ی این مسیر تأکید نمود. وی هم‌چنین حضور اعضای جدید در نشست‌های فصلی این شورا را امیدآفرین دانست و اظهار داشت: توسعه‌ی فناوری و نوآوری در یک زیست‌بوم، حاصل همکاری همه‌ی طرف‌های دخیل است و به‌همین دلیل، تلاش برای توسعه‌ی این زیست‌بوم در درجه‌ی نخست اولویت و اهمیت قرار دارد.
وی توان‌افزایی، شبکه‌سازی و اشتراک تجارب در جهت توسعه‌ی زیست‌بوم فناوری و نوآوری استان یزد را ازجمله اهداف راهبردی انجمن این شورا در پارک علم و فناوری یزد دانست.
اکرم فداکار -مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات و امنیت استانداری یزد- با حضور در نشست مذکور به توضیح برنامه‌های تحولی استانداری در قالب سند یزد نوین پرداخت. وی با تأکید بر این‌که سند یزد نوین، برنامه‌ای برخاسته از نوآوری، فناوری و بهره‌وری است، آن را طرحی برای رویش و رشد تمدنی جدید در استان دانست.
وی با اشاره به این‌که این برنامه در راستای دانش‌بنیان نمودن صنایع استان گام برمی‌دارد، خواستار همکاری تمام نهادها و دستگاه‌های استانی برای اجرای هرچه بهتر این سند شد و اظهار داشت: با توجه به اهمیت اجرای پروژه‌های مطرح در این سند، از سوی استاندار یزد تیم ویژه‌ای جهت ارزیابی برنامه‌های توسعه‌ای استان مشخص شده است.
در ادامه‌ی نشست، مدیران مراکز نیز به گزارش اقدامات اخیر خود، چالش‌های موجود در مراکز، حمایت‌های مورد نیاز، مسائل مربوط به قراردادها، منابع انسانی، فضای استقرار و ... پرداخته، دیدگاه‌های خود را در این‌باره بیان کردند.
کد خبر: 18/1110 نظرات: 0
در راستای گرامیداشت سیدالشهدای خدمت، شهید آیت‌الله رئیسی برگزار شد؛نشست علمی «راهکارها و چالش‌های تحقق شعار سال با نگاهی به سیره‌ی مدیریتی شهید آیت الله رئیسی» (415 بازدید) تاریخ: 1403/03/08
نشست علمی «راهکارها و چالش‌های تحقق شعار سال با نگاهی به سیره‌ی مدیریتی شهید آیت الله رئیسی» با سخنرانی دکتر محمدرضا زارع‌بنادکوکی عضو هیئت علمی گروه مهندسی صنایع دانشگاه میبد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، به همت بسیج اساتید دانشگاه میبد، نشست علمی «راهکارها و چالش‌های تحقق شعار سال با نگاهی به سیره مدیریتی شهید آیت الله رئیسی» ظهر روز دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ با سخنرانی دکتر محمدرضا زارع‌بنادکوکی -عضو هیئت علمی گروه مهندسی صنایع دانشگاه میبد و دستیار استاندار و مجری طرح توسعه‌ی زنجیره‌های ارزش راهبردی استان یزد- با حضور اساتید و یاوران علمی در سالن کنفرانس شهید جندقی دانشگاه میبد برگزار شد.
دکتر زارع در این نشست، ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره سیدالشهدای خدمت، حضرت آیت‌الله رئیسی و همراهان شهیدش، به تشریح مسیر تحول راهبردی و تحقق حکمرانی اقتصاد مردم‌پایه پرداخت.
راهبر طرح زنجیره‌های ارزش راهبردی استان، ضمن تعریف تولید به راهکارهای جهش تولید، از جمله:
- بهره‌گیری بهینه از امکانات و پتانسیل‌های محلی، ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی
- مقابله با عملکرد نامطلوب فعلی اقتصادی کشور
- ارتقای تولید داخلی و تولید در مقیاس جهانی و... اشاره کرد و در رابطه با حمایت از تولید به برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری صحیح و دقیق، تولید پایدار و رقابت‌پذیر با قابلیت ایجاد حداکثر میزان خلق ارزش اشاره و راه‌حل را توجه به جهش تولید با مشارکت مردم بیان داشت.
وی در خصوص الزامات و راهبردهای جهش تولید با مشارکت مردم به حمایت مالی هدفمند و هوشمند از تولید ملی مردم پایه، ایجاد زنجیره‌های پیوسته به هسته‌های تولید مردم‌محور، شناسایی مبادی و مبانی واردات کالای کم کیفیت و ارتقای روز افزون روش و فرآیند مقابله با قاچاق و ... تأکید کرد.
دکتر زارع، توانمندسازی کسب و کارهای موجود (از طریق افزایش بهره‌وری، ایجاد حلقه‌های نوآوری و تکمیل زنجیره‌ی ارزش در رسته‌های تخصصی) و ایجاد کسب و کارهای جدید (به‌واسطه‌ی مالکیت و اشتغال مردم، تعریف نقش مردم در کل زنجیره‌ی ارزش و ظرفیت‌سازی توانمندسازی و انگیزه‌بخشی) را از شیوه‌های تحقق جهش تولید با مشارکت مردم دانست.
عضو هیئت علمی دانشگاه میبد، توسعه‌ی صنعتی با تأکید بر تحریک قو‌ی عامه جامعه، توسعه‌ی تولید بدون کارخانه، ترویج مشاغل خانگی، سهیم‌نمودن مردم و به‌خصوص کارکنان در احیای واحدهای تولیدی راکد و تعطیل، توسعه‌ی تعاونی‌های تولیدی و توانمندسازی در مدیریت و توسعه‌ی بازار را بخشی از راهکارهای پیشنهادی برای تحقق شعار سال برشمرد.
کد خبر: 18/1109 نظرات: 0
در شصت و هفتمین کرسی ترویجی دانشگاه میبد بررسی شد؛ استمرار تفکرات ارجائی در عصر حاضر (243 بازدید) تاریخ: 1403/03/08
شصت و هفتمین کرسی ترویجی دانشگاه میبد با موضوع «استمرار تفکرات ارجائی در عصر حاضر» با ارائه دکتر شهاب‌الدین وحیدی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، شصت و هفتمین کرسی ترویجی دانشگاه با موضوع «استمرار تفکرات ارجائی در عصر حاضر» با ارائه‌ی دکتر شهاب‌الدین وحیدی مهرجردی -عضو هیئت علمی گروه فلسفه و حکمت اسلامی دانشگاه میبد- و نقد دکتر منصور طرفداری -عضو هیئت علمی گروه ایران‌شناسی و تاریخ دانشگاه میبد- و دکتر مریم‌السادات نبوی‌میبدی -عضو هیئت علمی گروه معارف‌اسلامی دانشگاه میبد- در سالن شهید جندقی دانشگاه برگزار شد.
دکتر وحیدی در این کرسی با بیان این‌که مسئله اصلى تفكر و انديشه‌ی اسلامى و انشعاب‌هاى فرقه‌اى مسلمانان در قرون نخست هجرى، مفهوم ايمان و مباحث مربوط به آن بود، در ادامه افزود: «تفكر ارجاء» نيز يكى از اين گرايش‌هاى فكرى بود كه در نيمه‌ی دوم قرن اول هجرى، توسط حسن بن محمد حنفيه در شهر كوفه مطرح شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه میبد گفت: فرقه مرجئه به‌دنبال عقيده‌ی افراطى و تند خوارج در مورد مرتكب كبيره و حكم به كافربودن مرتکب آن‌ها، با اين نظريه كه عمل، هيچ نقش و تأثيرى در ايمان انسان ندارد، شكل گرفت و آنان بر اين باور و اعتقاد بودند كه «تا كفر شخصى ثابت نشود، او مؤمن است، و لو اين‌كه گناه كبيره انجام دهد، زيرا «لاتضرّ مع الايمان معصية، كما لاتنفع مع‌الكفر طاعة» و مرتكب كبيره بايد اميد به بخشش و نجات خداوند داشته باشد و قضاوت در مورد چنين افرادى را بايد تا روز قيامت به تأخير انداخت و به خدا واگذار كرد؛ درواقع، ایمان، صرف اعتقاد قلبی و یا اقرار زبانی است و احتیاجی به عمل برای سعادت و رستگاری نیست. اطاعت از امام، خليفه و حتی حاکم فاجر و اقامه‌ی جماعت به امامت آن‌ها، اگرچه مرتكب كبيره شوند، جایز است. حوزه‌ی عمل، از ماهیت ايمان خارج است. این تفکرات در برهه‌ای از زمان رواج پیدا کرد و طرفدارانی را به‌سوی خود جذب کرد و اگرچه در این زمان، نامی از مرجئه نیست، اما برخی تفکرات آن‌ها که تفکرات اباحی‌گری است، هم‌چنان ادامه دارد و به تبليغ و ترويج آن‌ها پرداخته می‌شود.
دکتر وحیدی در ادامه با برشمردن موضوعاتی، چون محبت و معرفت امام (علیه‌السلام)، عامل نجات انسان در قیامت است، شیعه‌بودن و محبت علی (علیه‌السلام) تنها عامل نجات انسان در روز قیامت است، محبت امام حسین (علیه‌السلام) تنها عامل رستگاری انسان، سقوط تکالیف شرعی نزد گروهی از صوفیان، فرقه اهل حق و .... گفت، این گروه‌ها با ترویج این تفکرات می‌خواهند اسلام را نوعی دین اعتقادی جلوه دهند و اسلام را مانند مسیحیت از حیث عمل و عمل به ارکان ساقط کنند.
در ادامه‌ی این کرسی، دکتر منصور طرفداری به‌عنوان ناقد، ضمن تقدیر و تشکر از انتخاب این موضوع و موردنیاز بودن آن برای جوامع علمی پیشنهاد داد، در کرسی‌های دیگر، «مرجئه‌ی شیعه» و ‌«مرجئه‌ی جبری» و انواع مرجئه نیز مورد بررسی قرار گیرد.
دکتر مریم‌السادات نبوی میبدی هم ضمن تقدیر از برگزاری این کرسی گفت: می‌شد قبل از بحث ارجاء، می‌توان به فرق اسلام و ادیان اشاره داشت و به‌علاوه، در کنار موضوع ارجاء، به جنبه‌ها و پیامدهای سیاسی، روانشناسی و فلسفی ارجائی اشاره کرد.
کد خبر: 18/1108 نظرات: 0
انجمن دانش آموختگان دانشگاه میبد راه اندازی شد (451 بازدید) تاریخ: 1403/03/07
در راستای اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و طرح استمرار ارتباط دانشگاه با فارغ التحصیلان، انجمن دانش آموختگان دانشگاه میبد راه اندازی شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، دکتر حسین عابدینی -رئیس حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه میبد- با اعلام این خبر افزود: در اجرای مصوبه جلسه ۳۷۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی و طرح استمرار ارتباط دانشگاه با فارغ التحصیلان موضوع بخشنامه به شماره ۱۱۱۱۴۵۴ وزارت عتف، انجمن دانش آموختگان دانشگاه میبد راه اندازی شد.
وی ضمن ارائه توضیحاتی درباره چگونگی عضویت در انجمن مذکور، افزود: دانش‌آموختگان دانشگاه میبد برای عضویت در این انجمن می توانند به آدرس اینترنتی    https://forms.meybod.ac.ir/?p=431 مراجعه کرده، فرم عضویت را تکمیل نمایند.
عابدینی استفاده فارغ التحصیلان دانشگاه میبد از امکانات دانشگاه و ایجاد و حفظ ارتباط مستمر بین فارغ التحصیلان و دانشگاه را از اهداف راه اندازی این انجمن برشمرد و تصریح کرد: ارﺗﻘﺎي ﺳﻄﺢ داﻧﺶ و ﻓﻦآوري ﻣﻠﯽ از ﻃﺮﯾﻖ ارﺗﺒﺎط ﻣﻮﺛﺮ و ﻣﺴﺘﻤﺮ ﺑﯿﻦ داﻧﺸﮕﺎه و داﻧﺶ‌آﻣﻮﺧﺘﮕﺎن، ﮔﺴﺘﺮش داﻧﺶ و ﻣﻬﺎرت‌ﻫﺎي داﻧﺶ‌آﻣﻮﺧﺘﮕﺎن،  ﺑﻬﺮه‌ﮔﯿﺮي از ﻧﻈﺮات و ﺗﺠﺎرب داﻧﺶ‌آﻣﻮﺧﺘﮕﺎن در ﺟﻬﺖ ارﺗﻘﺎي ﺳﻄﺢ ﻋﻠﻤﯽ و آﻣﻮزﺷﯽ داﻧﺸﮕﺎه ،  ﺑﺮﻗﺮاري ارﺗﺒﺎط ﻣﺴﺘﻤﺮ داﻧﺶ‌آﻣﻮﺧﺘﮕﺎن ﺑﺎ ﯾﮑﺪﯾﮕﺮ، ارج ﻧﻬﺎدن ﺑﻪ ﻣﻄﺎﻟﻌﺎت، ﺗﺤﻘﯿﻘﺎت، ﺧﻼﻗﯿﺖﻫﺎي ﻋﻠﻤﯽ، ﺗﺠﺮﺑﯿﺎت و ﺧﺪﻣﺎت ارزﺷﻤﻨﺪ داﻧﺶ‌آﻣﻮﺧﺘﮕﺎن، ﻃﺮح و ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﺴﺎئل و ﻣﺸﮑﻼت ﮐﺸﻮر ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر دﺳﺘﯿﺎﺑﯽ ﺑﻪ راهﺣﻞﻫﺎي ﻣﻨﺎﺳﺐ، اﺳﺘﻔﺎده از اﻣﮑﺎﻧﺎت داﻧﺶ‌آﻣﻮﺧﺘﮕﺎن ﺟﻬﺖ ﻧﯿﻞ ﺑﻪ ﺑﻬﺮه‌وري ﻣﻄﻠﻮب،  آﺷﻨﺎﺳﺎزي داﻧﺶ‌آﻣﻮﺧﺘﮕﺎن ﺑﺎ ﻣﺒﺎﻧﯽ و ﻣﻔﺎﻫﯿﻢ ﮐﺎرآﻓﺮﯾﻨﯽ،  اﻃﻼع رﺳﺎﻧﯽ و راﻫﻨﻤﺎﯾﯽ ﺷﻐﻠﯽ و کارآفرینانه ﺑﺮاي داﻧﺶ‌آﻣﻮﺧﺘﮕﺎن، از دیگر اهداف تشکیل انجمن دانش آموختگان دانشگاه میبد می باشد.
وی با اشاره به وظایف انجمن دانش آموختگان دانشگاه عنوان کرد:  اﻧﺘﻘﺎل ﻧﯿﺎزﻫﺎي ﻋﻠﻤﯽ و ﻓﻨﯽ ﺑﺨﺶﻫﺎي ﻣﺨﺘﻠﻒ اﺟﺮاﯾﯽ ﮐﺸﻮر ﺑﻪ داﻧﺸﮕﺎه، ارائه ﭘﯿﺸﻨﻬﺎدﻫﺎي اﺻﻼﺣﯽ در ﻣﻮرد ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ‌ﻫﺎي آﻣﻮزﺷﯽ و ﭘﮋوﻫشی داﻧﺸﮕﺎه، ﺑﺮﮔﺰاري ﻫﻤﺎﯾﺶﻫﺎ و ﮔﺮدﻫﻤﺎﯾﯽﻫﺎي اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ، ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ، ﻓﻨﯽ و ﺗﺨﺼﺼﯽ، آﺷﻨﺎ ﻧﻤﻮدن اﺳﺘﺎدان، داﻧﺶ‌آﻣﻮﺧﺘﮕﺎن و داﻧﺸﺠﻮﯾﺎن ﺑﺎ ﻣﺤﯿﻂﻫﺎي ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻋﻠﻤﯽ، ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ، ﻓﻨﯽ و ﺗﺨﺼﺼﯽ از ﻃﺮﯾﻖ ﺑﺎزدﯾﺪﻫﺎي ﻋﻠﻤﯽ، کمک ﺑﻪ اﻧﺠﺎم ﭘﺮوژهﻫﺎي ﻣﺸﺘﺮك میان داﻧﺸﮕﺎه و ﺑﺨﺶﻫﺎي اﺟﺮاﯾﯽ ﮐﺸﻮر، اﯾﺠﺎد ﺗﺴﻬﯿﻼت ﻻزم ﺟﻬﺖ اﺳﺘﻔﺎده داﻧﺶ‌آﻣﻮﺧﺘﮕﺎن از اﻣﮑﺎﻧﺎت ﻋﻠﻤﯽ، ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺗﯽ، ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ و ورزﺷﯽ داﻧﺸﮕﺎه، ﮐﻤﮏ ﺑﻪ ﺟﺬب داﻧﺶ‌آﻣﻮﺧﺘﮕﺎن داﻧﺸﮕﺎه در ﺑﺨﺶﻫﺎي ﻋﻠﻤﯽ، ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ، ﺻﻨﻌﺘﯽ و اﺟﺮاﯾﯽ ﮐﺸﻮر،  اﯾﺠﺎد ارﺗﺒﺎط ﺑﺎ ﮐﺎﻧﻮنﻫﺎ، ﻣؤﺳﺴﺎت و اﻧﺠﻤﻦ‌ﻫﺎي داﺧﻠﯽ و ﺧﺎرﺟﯽ ﻣﺮﺗﺒﻂ ﺑﺎ اﻫﺪاف اﻧﺠﻤﻦ، اﯾﺠﺎد ﺗﺴﻬﯿﻼت ﻻزم ﺟﻬﺖ اﺳﺘﻔﺎده داﻧﺸﮕﺎه از اﻣﮑﺎﻧﺎت ﻋﻠﻤﯽ، ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺗﯽ، ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ و ورزﺷﯽ داﻧﺶ‌آﻣﻮﺧﺘﮕﺎن از جمله وظایفی است که این انجمن بر عهده دارد.
کد خبر: 18/1107 نظرات: 0
در راستای تحکیم ارتباط دانشگاه با صنعت؛ تفاهم‌نامه‌ی همکاری میان دانشگاه میبد و شرکت آهن و فولاد ارفع اردکان به امضا رسید (348 بازدید) تاریخ: 1403/03/06
به‌منظور تحکیم ارتباط دانشگاه با صنعت و ایجاد و گسترش زمینه‌ی همکاری‌های علمی، آموزشی و پژوهشی میان دانشگاه میبد و شرکت آهن و فولاد ارفع اردکان، تفاهم‌نامه‌ی همکاری امضا شد.
به گزارش روابط عمومی داشگاه میبد، به‌منظور ایجاد و گسترش زمینه‌ی همکاری‌های علمی، آموزشی و پژوهشی میان دانشگاه میبد و شرکت آهن و فولاد ارفع اردکان، تفاهم‌نامه‌ی همکاری امضا شد.
در این تفاهم‌نامه، بر رفع نیازهای عمومی فنی و زیرساخت‌های صنعتی طرفین، همکاری در توسعه‌ی فناوری طراحی، ساخت قطعات، تجهیزات، ماشین آلات و سیستم‌های فنی و نرم‌افزاری موردنیاز شرکت، ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ی مدیریت و سازمانی توسط دانشگاه، تأکید شد و همکاری در زمینه‌های مرتبط با تجاری‌سازی و کارآفرینی در تعامل با مرکز رشد دانشگاه، عقد قرارداد همکاری در تدوین و تألیف تخصصی گزارش‌ها، استانداردها، مقالات، کتاب‌ها و راهنمای جامع علمی، آموزشی، پژوهشی، آزمایشگاهی، صنعتی و فناورانه‌ی موردنیاز شرکت و همکاری در برگزاری کارگاه‌های آموزشی، دوره‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت مورد توافق طرفین قرار گرفت.
کد خبر: 18/1106 نظرات: 0
سوگواری دانشگاهیان دانشگاه میبد در سوگ رییس جمهور شهید و همراهان (926 بازدید) تاریخ: 1403/02/31
دانشگاهیان دانشگاه میبد در سوگ خادم الرضا علیه‌السلام، آیت‌الله رئیسی و همراهان وی به سوگواری پرداختند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، در پی شهادت جانسوز خادم الرضا علیه‌السلام، حضرت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی -رئیس‌جمهور محبوب و مردمی کشورمان- و همراهان خدوم ایشان، دانشگاهیان دانشگاه میبد، ظهر امروز (دوشنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه) پس از اقامه‌ی نماز جماعت ظهر و عصر، با برپایی مراسم  روضه‌خوانی اهل‌بیت علیهم‌السلام در فراق رئیس جمهور خدوم و مردمی جمهوری اسلامی ایران به سوگواری و عزاداری پرداختند.
کد خبر: 18/1105 نظرات: 0
دلنوشته رئیس دانشگاه میبد در پی شهادت رئیس جمهور محبوب و همراهانش (590 بازدید) تاریخ: 1403/02/31
شهادت دکتر سیّد ابراهیم رئیسی و همراهان شهیدش بار دیگر نشان داد، می‌توان در جایگاه رئیس‌جمهور، وزیر، استاندار یا امام جمعه چنان خالصانه خدمت کرد که لایق لباس زیبای شهادت شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، دکتر عباس نیک‌نژاد رئیس دانشگاه میبد در پی شهادت حضرت آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور محبوب و شهید ایران اسلامی و تیم همراهش دلنوشته ای به شرح زیر منتشر کرد:

«بسم ربّ الشهداء و الصّدیقین»
زندگی زیباست، اما شهادت از آن زیباتر است. «شهید مرتضی آوینی»

سیّد ابراهیم رئیسی شهید شد.
رئیس جمهور مخلص، نجیب، صبور، مؤدب، و پرتلاشمان آسمانی شد.
شهادت دکتر سیّد ابراهیم رئیسی و همراهان شهیدش بار دیگر نشان داد، می‌توان در جایگاه رئیس‌جمهور، وزیر، استاندار یا امام جمعه چنان خالصانه خدمت کرد که لایق لباس زیبای شهادت شد.

خوشا به سعادت این عزیزان
و عرض تبریک و تسلیت محضر مبارک حضرت صاحب‌الزمان (عج)، رهبر عزیزمان (مدّظله‌العالی) و ملّت شهیدپرور ایران.

عبّاس نیک‌نژاد
رئیس دانشگاه میبد
کد خبر: 18/1104 نظرات: 0
رونمایی از کتاب عضو هیئت علمی دانشگاه میبد در نمایشگاه کتاب تهران (259 بازدید) تاریخ: 1403/02/30
در سی و پنجمین نمایشگاه کتاب تهران، از کتاب «عقل و ایمان» دکتر شهاب‌الدین وحیدی مهرجردی -عضو هیئت علمی دانشگاه میبد- رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، با حضور دکتر شهاب‌الدین وحیدی مهرجردی -عضو هیئت علمی گروه فلسفه و حکمت اسلامی دانشگاه میبد- از کتاب «عقل و ایمان: حکمت متعالیه و مکتب تفکیک» آخرین کتاب ایشان (نشر مشترک انتشارات دانشگاه میبد و انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب)، در غرفه‌ی انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب، در سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی شد.
هم‌چنین در غرفه‌ی شبکه قرآن، مستقر در نمایشگاه کتاب با حضور دکتر شهاب‌الدین وحیدی مهرجردی، دیگر آثار منتشر شده‌ی این عضو هیئت علمی دانشگاه میبد از جمله: «عقل و ایمان»، «مرجئه»، و «درآمدی برآئین پروتستان» معرفی شد.


کد خبر: 18/1103 نظرات: 0
مدیر حراست دانشگاه در بین مدیران حراست برتر شهرستان میبد (362 بازدید) تاریخ: 1403/02/30
مهندس حبیب محیطی -مدیر حراست دانشگاه میبد- به‌عنوان یکی از مدیران برتر حراست شهرستان معرفی شد.به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد
، در همایش مدیران حراست‌های شهرستان میبد که با حضور مسئولین استان و شهرستان برگزار شد، مهندس حبیب محیطی -مدیر حراست دانشگاه میبد- به‌عنوان یکی از مدیران برتر حراست شهرستان میبد در سال 1402، معرفی و از وی تجلیل شد.
کد خبر: 18/1102 نظرات: 0
کسب رتبه‌ی کارشناس فعال و برتر دانشگاه‌های منطقه‌ی 6 کشور توسط روابط‌عمومی دانشگاه میبد (314 بازدید) تاریخ: 1403/02/29
روابط‌عمومی دانشگاه میبد در جشنواره‌ی وزارت علوم موفق به کسب رتبه‌ی کارشناس فعال و برتر دانشگاه‌های منطقه 6 کشور شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، آئین گرامیداشت روز ملی ارتباطات و روابط عمومی، 26 اردیبهشت ماه 1403 با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به‌میزبانی دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور در دانشکده‌ی دخترانه‌ی دکتر شریعتی تهران برگزار شد.
در این مراسم که مدیران و کارشناسان روابط عمومی دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری سراسر کشور حضور داشتند، از برگزیدگان جشنواره‌ی دریچه، ویژه‌ی رسانه‌ها و روابط عمومی‌های دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی پژوهشی و فناوری و کارشناسان فعال مناطق ده‌گانه دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور تجلیل شد.
در جشنواره‌ی تجلیل از روابط عمومی‌های برتر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، (جشنواره‌ی دریچه)، روابط عمومی دانشگاه میبد خوش درخشید و عنوان «کارشناس فعال و برتر دانشگاه‌های منطقه 6 کشور» را به خود اختصاص داد.
در این مراسم، عباس تقی‌زاده میستانی -کارشناس‌مسئول روابط عمومی دانشگاه میبد-، مفتخر به دریافت لوح تقدیر و هدیه از دست دکتر محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری شد.
شایان ذکر است دانشگاه‌های منطقه‌ی 6 کشور شامل دانشگاه‌های اصفهان، صنعتی اصفهان، هنر اصفهان، کاشان، شهرکرد، اردکان، میبد، یزد، خوانسار، شهرضا، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، پارک علم و فناوری یزد و پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری است.
کد خبر: 18/1101 نظرات: 0
نماینده تام الاختیار دانشگاه میبد در برگزاری آزمون‌های سراسری؛ آزمون استخدامی رشته شغلی «دبیری و هنر آموز» آموزش و پرورش با رقابت 570 داوطلب در دانشگاه میبد برگزار شد (303 بازدید) تاریخ: 1403/02/28
تعداد 570 داوطلب در آزمون استخدامی آموزش و پرورش ویژه رشته شغلی «دبیری و هنرآموز» در دانشگاه میبد با یکدیگر رقابت کردند.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، دکتر محمدرضا زارع بنادکوکی -نماینده تام الاختیار دانشگاه میبد در برگزاری آزمون‌های سراسری- در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه ضمن اعلام این خبر افزود: در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش، ویژه رشته شغلی «دبیری و هنرآموز» تعداد 570  داوطلب در دانشگاه میبد با یکدیگر به رقابت پرداختند که تعداد 103 نفر از این داوطلبان را مردان و 467 نفر را زنان تشکیل دادند.
کد خبر: 18/1100 نظرات: 0
دانشگاه میبد و «مؤسسه‌ی بین‌المللی چراغ فروزان هدایت اندیشه» تفاهم‌نامه‌ی همکاری امضا کردند (268 بازدید) تاریخ: 1403/02/26
با بازدید رئیس دانشگاه میبد از «مؤسسه‌ی بین‌المللی چراغ فروزان هدایت اندیشه»، تفاهم‌نامه‌ی همکاری میان این دو مرکز به امضا رسید.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، دکتر عباس نیک‌نژاد –رئیس دانشگاه میبد- به همراه دکتر یحیی میرحسینی -معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه- و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمید حمیدیان –عضو هیئت علمی گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه میبد- با حضور در «مؤسسه‌ی بین‌المللی چراغ فروزان هدایت اندیشه» ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این مؤسسه و آشنایی بیشتر با فعالیت‌های این نهاد و دیدار و گفت‌وگو با حجت‌الاسلام سیدمحمد شاهدی –رئیس مؤسسه‌ی بین‌المللی چراغ فروزان هدایت اندیشه- بر همکاری و تعامل بیشتر این دو مرکز علمی و فرهنگی تأکید کرد.
در این دیدار، به‌منظور ایجاد و گسترش همکاری‌های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی بین این دو مرکز، تفاهم‌نامه‌ای نیز به امضا رسید.
در این تفاهم‌نامه به همکاری در انجام بازدیدهای علمی، تولید آثار علمی، پژوهشی و ترویجی مشترک، همکاری در برگزاری نشست‌های تخصصی مشترک با موضوعات قرآنی–فرهنگی، همکاری در راه‌اندازی دوره‌های آموزشی و کارگاهی کوتاه مدت فرهنگی–قرآنی و استفاده از ظرفیت دانشگاه میبد در جهت دانش‌بنیان سازی محصولات و اقدامات این مؤسسه‌ تأکید شد.
دکتر یحیی میرحسینی نیز گفت: این کتابخانه در سطح ملی، کم‌نظیر است و می‌تواند مرجعی برای پژوهش‌های مختلف علوم قرآنی و تفسیر قرآن کریم باشد.
شایان ذکر است حجت‌الاسلام‌ سیدمحمد شاهدی، -مدیر کتابخانه‌ی تخصصی تفسیر و علوم قرآنی و مؤسسه‌ی بین‌المللی چراغ فروزان هدایت اندیشه- نیز در این بازدید اظهار کرد: کتابخانه تخصصی تفسیر و علوم قرآنی در سال 1395 با عنوان «مؤسسه‌ی بین‌المللی چراغ فروزان هدایت» راه‌اندازی شد.
وی کتب این مجموعه را که بیش از ۹۰ درصد آن قرآنی است، در موضوعاتی از جمله تفسیر، علوم قرآنی، قرائات، ترجمه‌ها، تجوید، وقف و ابتداء، آیات‌الاحکام، تفاسیر روایی و اجتهادی و صوفی دانست و افزود: مجموعه‌ای بزرگ از کتاب‌های اهل سنت و شیعه در این کتابخانه وجود دارد و بخشی با عنوان امام حسین علیه‌السلام که مقاتل مختلف را شامل می‌شود، ارائه‌ی خدمت می‌کند و بخش دیگری نیز با عنوان «نهج‌البلاغه» با توجه به ارتباط مستقیم آن با قرآن در این کتابخانه وجود دارد.
شاهدی با اشاره به بخش آفریقاشناسی نیز گفت: کتاب‌های گردآوری شده در این کتابخانه از کشورهای مختلف در قاره‌های آسیا، اروپا و آفریقا، از جمله موریتانی جمع‌آوری و به این محل منتقل شده‌اند و در بخش آفریقاشناسی، قرآن‌ها به برخی از زبان‌های آفریقایی ترجمه شده است.
کد خبر: 18/1099 نظرات: 0
هفدهمین «ترنم خاطره» دانشگاه میبد برگزار شد (732 بازدید) تاریخ: 1403/02/25
با استقبال پرشور مردم ولایی شهرستان و دانشگاهیان دانشگاه میبد، هفدهمین یادواره‌ی شهدا دانشگاه میبد با عنوان «ترنم خاطره» برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، هفدهمین یادواره‌ی شهدا دانشگاه میبد، با عنوان «ترنم خاطره» با سخنرانی حجت‌الاسلام محمد صادقی سرایانی (شهید زنده)، مادر شهیدان خالقی‌پور (راوی کتاب درگاه این خانه بوسیدنی است)، خانواده‌ی شهید سرسنگی (دانشجوی سابق دانشگاه میبد)، مداحی مداح اهلبیت عصمت و طهارت سیدسعید نریمانی و اجرای حامد سلطانی و با استقبال پرشور مردم شهیدپرور و ولایی میبد و دانشگاهیان دانشگاه میبد، دوشنبه شب 24 اردیبهشت 1403 در مسجد امام حسین علیه‌السلام دانشگاه میبد برگزار شد.
کد خبر: 18/1098 نظرات: 0
آئین تجلیل از سرآمدان آموزشی دانشگاه میبد برگزار شد (608 بازدید) تاریخ: 1403/02/24
به مناسبت گرامیداشت هفته معلم و مقام استاد، مراسم تجلیل از سرآمدان آموزشی دانشگاه میبد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، به مناسبت گرامیداشت هفته معلم و مقام استاد، مراسم تجلیل از سرآمدان آموزشی دانشگاه میبد روز دوشنبه 24 اردیبهشت 1403 در سالن کنفرانس شهید منصور جندقی دانشگاه میبد برگزار شد.
در ابتدای این مراسم دکتر عباس نیک‌نژاد –رئیس دانشگاه میبد- ضمن گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری و تبریک مقام استاد، برخی از فعالیت های انجام شده و در دست اقدام در حوزه های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، دانشجویی، عمرانی و رفاهی را تشریح کرد.
در ادامه دکتر یحیی میرحسینی –معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه میبد- ضمن تشکر از زحمات اساتید به بیان فرآیند بررسی و انتخاب سرآمدان آموزشی طبق آئین نامه پرداخت و گفت: امسال ضمن معرفی سرآمدان آموزشی دانشگاه از دو تن از اساتید پیشکسوت که به افتخار بازنشستگی نائل آمدند و دو دانشجوی نمونه علمی و فرهنگی نیز تقدیر و تجلیل به عمل خواهد آمد.
سرآمدان آموزشی و اساتید پیشکسوت و دانشجویان تقدیر شده به شرح زیر می باشد:
دکتر محمد زارعی محمودابادی دانشیار گروه مدیریت - سرآمد آموزشی دانشکده علوم انسانی و سرآمد آموزشی دانشگاه
حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی‌محمد میرجلیلی – استاد گروه علوم قرآن و حدیث – سرآمد آموزشی دانشکده الهیات و معارف اسلامی
دکتر رضا رشیدی میبدی – دانشیار گروه مهندسی مکانیک – سرآمد آموزشی دانشکده فنی و مهندسی
دکتر محمد حسین دهقانی فیروزآبادی – استادیار پیشکسوت گروه ایرانشناسی
دکتر محمدعلی صحتی – استادیار پیشکسوت گروه مهندسی کامپیوتر
مائده رجایی – کارشناس ارشد مهندسی پزشکی و حائز رتبه اول در آزمون دکتری در رشته مهندسی پزشکی
طیبه برخورداری – دانشجوی دکتری علوم قرآن و حدیث و حائز رتبه دوم مسابقات حفظ قرآن کریم جشنواره شهید آوینی

کد خبر: 18/1097 نظرات: 0
کارگاه یک روزه «ایران کجاست؟ ایرانی کیست؟» با حضور نویسندگان کتابی با همین عنوان در دانشگاه میبد برگزار شد (399 بازدید) تاریخ: 1403/02/23
با حضور محمد بهشتی، بهنام ابوترابیان و الناز نجفی، نویسندگان کتاب «ایران کجاست؟ ایرانی کیست؟» کارگاه یک روزه‌ای با همین عنوان در دانشگاه میبد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، به همت انجمن علمی ایران‌شناسی و تاریخ دانشگاه میبد و با همکاری انجمن ایرانی تاریخ شعبه‌ی استان یزد، کارگاه یک روزه «ایران کجاست؟ ایرانی کیست؟» با حضور محمد بهشتی، بهنام ابوترابیان و الناز نجفی، نویسندگان کتابی با همین عنوان و جمعی از اساتید و دانشجویان در روز شنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ در سالن کنفرانس شهید جندقی دانشگاه میبد برگزار گردید.
در بخش نخست، محمد بهشتی ضمن ارائه‌ی توضیحاتی درمورد ماهیتِ مقوله‌ی فرهنگ و مختصات فرهنگ و تمدن ایرانی، به اهمیت رشته‌ی دانشگاهی ایران‌شناسی اشاره و خاطرنشان کرد: امر بازنمایی فرهنگ مانای ایرانی در بستر تاریخی آن و هم‌چنین ایجاد هماهنگی میان حوزه‌ها و شاخه‌های گوناگون علوم برای حل و عقد مسائل، جزو رسالت‌های رشته‌ی ایران‌شناسی است.
در ادامه‌ی کارگاه، بهنام ابوترابی و الناز نجفی مفاهیمی چون شناخت در نور در برابر شناخت در تاریکی، بحث تقدیرگرایی در اندیشه‌ی ایرانی و ایران به‌مثابه‌ی سرزمینی بی‌قرار را برای درک بهتر مباحث توضیح دادند.
در بخش دوم کارگاه، مهمانان برنامه به پرسش‌های مطرح‌شده از جانب اساتید و دانشجویان پیرامون ماهیت حوزه‌ی بینامعرفتی ایران‌شناسی، علل ماندگاری و استمرار فرهنگ ایرانی تا امروز و پویایی و انعطاف تمدنی آن پاسخ دادند.
کد خبر: 18/1095 نظرات: 0