نشست هم اندیشی «دهه هشتادی ها از منظر علم و فطرت» برگزار شد (228 بازدید) تاریخ: 1402/09/11
به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه میبد، نشست هم اندیشی اساتید با موضوع «دهه هشتادی ها از منظر علم و فطرت» برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه میبد، نشست هم اندیشی اساتید با موضوع «دهه هشتادی ها از منظر علم و فطرت» با سخنرانی حجت الاسلام هادی رضایی -مدیر دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی مرکز مدیریت حوزه های علمیه و استاد و مشاور مراکز آموزشی و مشاوره حوزه علمیه قم- در سالن کنفرانس شهید جندقی برگزار شد.
حجت الاسلام رضایی در این نشست با بیان وجود تفاوت اساسی بین دهه هشتادی ها و دهه های گذشته، به برخی از علل ایجاد این تفاوت ها اشاره کرد و لزوم شناخت ویژگی ها و داشتن برخورد متفاوت و متناسب با این نسل را یادآور شد.
وی تأثیر «استاد» در تربیت و اصلاح بینش دهه هشتادی ها را از تمام گروه های جامعه، حتی شبکه های دوستی، خانواده و... بیشتر دانسته، به تبیین جایگاه مهم و شأن برجسته استاد از منظر دین مبین اسلام پرداخت و گفت: در دین اسلام، بعد از اهل بیت علیهم السلام و پدر و مادر، والاترین جایگاه، از آنِ «استاد» است.
مدیر دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی مرکز مدیریت حوزه های علمیه، در ادامه، به ویژگی های مهم دهه هشتادی ها اشاره کرد و «حال گرایی و لذت گرایی»، «عدم پذیرش آرمان های اجتماعی تا زمانی که در محدوده ی آرمان های فردی ایشان نباشد»، «سرعت تبادل مفاهیم و داده ها و داشتن هوش بالا» و نیز «دین پذیری و معنویت خواهی، مشروط به این که دریافتشان از دین، یک دریافت توام با لذت باشد» را از جمله مهم ترین اوصاف متولدین این دهه دانست.
استاد و مشاور مراکز آموزشی و مشاوره حوزه علمیه قم، در ادامه با اشاره به وجود الگوی «شادی» در دین مبین اسلام، کتاب «الگوی شادی» از مرحوم آیت الله ری شهری را در این زمینه معرفی کرد و در پایان، به سؤال های اساتید حاضر در جلسه پاسخ گفت.
کد خبر: 18/971 نظرات: 0
بازدید رئیس پارک علم و فناوری اقبال یزد و فرماندار میبد از مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه میبد (216 بازدید) تاریخ: 1402/09/11
دکتر سیدحبیب الله میر غفوری -رئیس پارک علم و فناوری اقبال یزد- به همراه سیدجمال سجادی پور فرماندار میبد- از مرکز رشد واحد های فناور دانشگاه میبد بازدید کردند
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، دکتر سید حبیب الله میر غفوری -رئیس پارک علم و فناوری اقبال یزد-  به همراه قیومی -معاون توسعه فناوری پارک علم و فناوری یزد-، سیدجمال سجادی پور -فرماندار میبد-، دکتر عباس نیک نژاد -رئیس دانشگاه میبد- و جمعی از مدیران دانشگاه، از ساختمان جدید و زمین ۱۰ هکتاری مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه میبد بازدید کردند.
در این بازدید مقرر شد اقدامات تسطیح و زیرسازی‌های این مجموعه به کمک دستگاه‌های شهرستان و با مدیریت فرمانداری انجام و در اولین فرصت، مراحل واگذاری زمین در قطعات متناسب با فعالیت های دانش بنیان به شرکت های پذیرش شده در مرکز رشد، تحویل و ساخت و ساز لازم در این باره صورت گیرد.
کد خبر: 18/970 نظرات: 0
بازدید معاون عمرانی امور آموزش سازمان برنامه و بودجه کشور از دانشگاه میبد (363 بازدید) تاریخ: 1402/09/07
دکتر حسین شفیعی -معاون عمرانی امور آموزش سازمان برنامه و بودجه کشور- طی سفر یک روزه به استان یزد از پروژه‌های عمرانی دانشگاه میبد بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، دکتر حسین شفیعی -معاون عمرانی امور آموزش سازمان برنامه و بودجه کشور- صبح روز یکشنبه 5 آذرماه 1402، طی سفر یک روزه به استان یزد از پروژه‌های عمرانی دانشگاه میبد بازدید کرد.
در این بازدید، دکتر عباس نیک‌نژاد -رئیس دانشگاه-، جمعی از مسئولان دانشگاه میبد و نیز، مدیر دفتر طرح‌های عمرانی دانشگاه یزد، وی را همراهی کردند.
پروژه‌های عمرانی در دست اقدام دانشگاه شامل «کتابخانه مرکزی و آمفی تئاتر»، «سالن ورزشی خواهران»، «سالن چندمنظوره خواهران»، «دانشکده فنی و مهندسی»، «صحن دانشجو»، «کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های دانشکده فنی و مهندسی»، «سالن ورزشی برادران»، «سالن تندرستی»، «خوابگاه دانشجویان متأهل»، «ساختمان مرکز رشد و محوطه‌ آن» و «ابرپروژه آستانه و سردر اصلی دانشگاه» از جمله پروژ‌ه‌هایی بود که دکتر حسین شفیعی از نزدیک در جریان پیشرفت فیزیکی و میزان اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل آن‌ها قرار گرفت.
معاون عمرانی امور آموزش سازمان برنامه و بودجه کشور همچنین از «بلوک‌های خوابگاه خواهران دانشگاه» که در سال‌های اخیر به بهره‌برداری رسیده و از «سالن غذاخوری فعلی موقت دانشگاه» و «محل احداث ساختمان سلف سرویس مرکزی دانشگاه میبد» و«محل احداث ساختمان دانشکده الهیات و علوم انسانی دانشگاه» بازدید به عمل آورد.
این مقام مسئول طی این بازدید، بر «احداث ساختمان سلف سرویس مرکزی» مناسب و در شأن اساتید و دانشجویان دانشگاه میبد تأکید کرد.
دکتر شفیعی ضمن تقدیر و تشکر از زحمات مجموعه مدیریت دانشگاه میبد در پیگیری و احداث ساختمان‌ها و امکانات مورد نیاز دانشگاه، به ویژه با حمایت‌های مادی خیّرین نیک‌اندیش میبدی، بر حمایت و مساعدت سازمان برنامه و بودجه کشور در تکمیل پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام و در دست اقدام دانشگاه تأکید نمود.
کد خبر: 18/969 نظرات: 0
به همت کانون هلال احمر دانشگاه میبد، کمک های نقدی دانشگاهیان دانشگاه میبد به مردم مظلوم فلسطین جمع آوری و ارسال شد (139 بازدید) تاریخ: 1402/09/07
کمک های نقدی دانشگاهیان دانشگاه میبد به مردم مظلوم فلسطین به جمعیت هلال احمر شهرستان میبد تحویل داده شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، بر اساس تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه میبد و جمعیت هلال احمر شهرستان که در راستای گسترش فعالیت کانون های دانشجویی و تعامل مؤثر در امر فعالیت های داوطلبی عام المنفعه به امضاء رسید،  به همت کانون هلال احمر دانشگاه میبد، «پویش بشر دوستی و جمع آوری کمک های مردمی جهت کمک به مردم مظلوم فلسطین» برگزار شد و کمک های نقدی دانشگاهیان دانشگاه میبد جمع آوری و تحویل جمعیت هلال احمر شهرستان شد.
شایان ذکر است بر اساس این تفاهم نامه «دوره آموزشی کمک های اولیه» نیز توسط اعضای کانون هلال احمر دانشگاه میبد برای دانشجویان برگزار شد.
کد خبر: 18/968 نظرات: 0
به همت انجمن علمی فقه و حقوق دانشگاه میبد، نشست علمی «شرایط و ضوابط مهریه» برگزار شد (247 بازدید) تاریخ: 1402/09/06
دومین جلسه از نخستین کارگاه های آگاه سازی حقوقی با محوریت «شرایط و ضوابط مهریه» با حضور حسین رمضانی نوق -وکیل پایه یک دادگستری- در دانشگاه میبد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، دومین جلسه از نخستین «کارگاه های آگاه سازی حقوقی» با محوریت «شرایط و ضوابط مهریه» با حضور حسین رمضانی نوق -وکیل پایه یک دادگستری، مشاور حقوقی و عضو سابق هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری یزد- و جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه، روز یکشنبه ۵ آذرماه ۱۴۰۲ در سالن کنفرانس شهید جندقی برگزار شد.

در ابتدای جلسه، رمضانی نوق ضمن بیان نکات کلی درخصوص مهریه و شرایط آن که در جلسه اول این کارگاه بیان شده بود، گفت: در بعضی موارد، زن مستحق مهریه نمی گردد، اعم از زمانی که عقد نکاح چه به صورت دائم و چه به صورت موقت باطل باشد یا درصورتی که عقد نکاح به علتی از قبیل وجود عیبی که موجب فسخ نکاح می گردد، فسخ شود و رابطه ای هم برقرار نشده باشد.

در ادامه، این وکیل پایه یک دادگستری، در خصوص چگونگی مطالبه مهریه افزود: براساس ماده ۲۲ قانون حمایت از خانواده، زوجه می تواند فقط نسبت به تعداد ۱۱۰ سکه بهار آزادی یا معادل آن به استناد ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، تقاضای بازداشت و حبس شوهر را داشته باشد و در خصوص مازاد این مقدار فقط ملائت زوج، ملاک پرداخت است.

در پایان، عضو سابق هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری یزد، در خصوص روند اجرائیه حکم بعد از صدور و دادخواست اعسار از طرف زوج نکاتی را بیان کرد و از جمع حاضر خواست تا برای فهم بیشتر این موضوع، گروهی از دانشجویان به عنوان وکیل خواهان زوجه در مطالبه مهریه و گروه دیگر، به عنوان وکیل زوج در جایگاه خوانده، قرار گیرند و استدلال های خود را مطرح کنند تا با روند دادرسی اینگونه پرونده ها آشنا شوند.
کد خبر: 18/967 نظرات: 0
با حضور دبیرکل جنبش خلاص بحرین؛ نشست علمی «ناشنیده هایی از رژیم آل خلیفه و وضعیت سیاسی حاکم بر بحرین» در دانشگاه میبد انجام شد (288 بازدید) تاریخ: 1402/09/05
بررسی وضعیت سیاسی حاکم بر بحرین و ناشنیده هایی از رژیم آل خلیفه نکاتی آموزنده در بر داشت که طی نشستی در دانشگاه میبد به این مهم پرداخته شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد؛ نشست علمی با موضوع «ناشنیده هایی از رژیم آل خلیفه و وضعیت سیاسی حاکم بر بحرین» به همت معاونت دانشجویی و فرهنگی این دانشگاه در 4 آذرماه 1402 با حضور «دکتر عبدالرئوف شایب -دبیرکل جنبش خلاص بحرین-» برگزار شد.

وی در این نشست، تاریخچه ای از وضعیت سیاسی و دیکتاتوری حاکم بر بحرین را در قالب مصادیقی روشن و مفصل از جنبه های زندگی فردی و نحوه مبارزاتی خود بیان داشت و اظهار کرد: بنده فقط تا سن 14 سالگی که برای نخستین بار در بحرین محاکمه شدم، در کشورم حضور داشتم. پس از آن، به دلیل تبعید به عربستان، حدود 5 سال در این کشور زندانی شدم. سپس برای فرار از حکم اعدامی که از سوی حکومت بحرین به عربستان دیکته شده بود، به انگلستان فرار کردم، اما در آن جا هم از دیکتاتوری بحرین در امان نبودم و پس از مدتی مجدداً به زندان افتادم. بعد از آن، بخشی از عمرم را در لبنان و سوریه گذراندم و بعد از بازگشت به بحرین دوباره زندانی شدم که مجموع این زندانی ها در کشورهای مختلف، حدود ۱۸سال است.

در ادامه، اساتید و دانشجویان حاضر در جلسه سؤالات متعددی درخصوص سیاست های کلان دولت آل خلیفه و محدودیت های شدیدی که برای شیعیان این کشور ایجاد می کند، پرسیدند و مهمان برنامه به این سؤالات پاسخ داد.
کد خبر: 18/966 نظرات: 0
نشست علمی – فرهنگی «فرقه مُرجئه؛ پیدایش و اندیشه» برگزار شد (129 بازدید) تاریخ: 1402/09/05
اولین نشست از سلسله نشست های علمی – فرهنگی «بررسی فرق و مذاهب» با موضوع «فرقه مُرجئه؛ پیدایش و اندیشه» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد
، به همت «کانون مهدویت و انتظار»، اولین نشست از سلسله نشست های علمی – فرهنگی «بررسی فرق و مذاهب» با موضوع «فرقه مُرجئه؛ پیدایش و اندیشه» با سخنرانی دکتر شهاب الدین وحیدی مهرجردی -عضو هیأت علمی گروه فلسفه و معارف اسلامی دانشگاه میبد و مؤلف کتاب «مُرجئه؛ پیدایش و اندیشه ها»- برگزار شد.
دکتر وحیدی در این نشست با بیان این که مرجئه در اصطلاح، یکی از فرقه‌هایی است که در نیمه دوم قرن اول هجری، با تفکراتی جدید و متمایز، در کنار دیگر فرقه های آن عصر، در جامعه نوپای اسلامی پدید آمد و رویکرد خاص و تعریف ویژه ای از مفهوم «ایمان» داشت گفت: پیروان این فرقه بر این اعتقاد بودند كه عمل، هيچ نقش و تأثيرى در ايمان انسان ندارد، و تا كفر شخصى ثابت نشود، او مؤمن است؛ و لو اين كه گناه كبيره انجام دهد.
مؤلف کتاب «مُرجئه؛ پیدایش و اندیشه ها» در رابطه با اعتقادات فرقه مرجئه گفت: اینان بر این باورند که مرتكب گناه كبيره بايد اميد به بخشش و نجات خداوند داشته باشد و قضاوت در مورد چنين افرادى را بايد تا روز قيامت به تأخير انداخت و به خدا واگذار كرد. هم چنین این فرقه معتقدند: ایمان، صرف اعتقاد قلبی یا اقرار زبانی است و احتیاجی به عمل برای سعادت و رستگاری نیست و اطاعت از امام، خليفه و حتی حاکم فاجر و اقامه جماعت به امامت آن ها، اگر چه مرتكب كبيره شوند، جایز است و حوزه عمل از ماهیت ايمان خارج است.
کد خبر: 18/965 نظرات: 0
با حکم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس و سه عضو هیأت علمی دانشگاه میبد، سکاندار «کارگروه استانی پیاده سازی آمایش و مدیریت تحول آموزش عالی» استان شدند. (410 بازدید) تاریخ: 1402/09/01
با حکم‌ و ابلاغیه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس و سه عضو از اعضای هیأت علمی دانشگاه میبد، سکاندار «کارگروه استانی پیاده سازی آمایش و مدیریت تحول آموزش عالی» استان یزد شدند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد
، با حکم‌ و ابلاغیه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر مهران فاطمی، عضو هیأت علمی دانشگاه میبد و استاندار یزد به عنوان «رئیس کارگروه»، دکتر عباس کلانتری عضو هیأت علمی دانشگاه میبد و رئیس دانشگاه یزد به عنوان «نایب رئیس کارگروه»، دکتر عباس نیک نژاد رئیس دانشگاه میبد به عنوان «عضو کارگروه» و دکتر علیرضا فاخرزاد، عضو هیأت علمی دانشگاه میبد و مشاور استاندار در اموردانشگاهیان به عنوان «عضو کارگروه» منصوب شدند.
هم چنین دکتر مهران فاطمی، استاندار یزد و «رئیس کارگروه استانی پیاده سازی آمایش و مدیریت تحول آموزش عالی»، طی حکمی دکتر علیرضا فاخرزاد را به عنوان «دبیر» این کارگروه منصوب کرد.
تحول حوزه آموزش عالی، تمرکز بر توسعه کیفی، افزایش مهارت محوری و اشتغال پذیری، چرخش از الگوی دانشگاه محور به الگوی جامعه محور و رفع چالش پاسخگویی ناکافی دانشگاه به نیازها و مسایل جامعه، در راستای اهداف بیانیه گام دوم انقلاب شکوهمند اسلامی، از جمله اهداف تشکیل «کارگروه استانی پیاده سازی آمایش و مدیریت تحول آموزش عالی» است.
کد خبر: 18/964 نظرات: 0
ارتقای مرتبه عضو هیأت علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه میبد به مرتبه دانشیاری (198 بازدید) تاریخ: 1402/09/01
دکترکمال صحرائی اردکانی، -عضو هیأت علمی گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه میبد- از مرتبه استادیاری به «دانشیاری» ارتقاء یافت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد
، در دوازدهمین جلسه از دوره نهم هیأت ممیزه دانشگاه یزد که روز چهارشنبه اول آذر ماه 1402برگزار شد، با درخواست ارتقای مرتبه «دکتر کمال صحرائی اردکانی» -عضو هیأت علمی گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه میبد- از مرتبه استادیاری به «دانشیاری» موافقت شد.
کد خبر: 18/233 نظرات: 0
سرپرست گروه آموزشی مهندسی صنایع معرفی شد (281 بازدید) تاریخ: 1402/09/01
طی ابلاغی از سوی رئیس دانشگاه، دکتر عباسعلی جعفری ندوشن، به عنوان «سرپرست گروه آموزشی مهندسی صنایع» معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد
، دکتر عباس نیک نژاد رئیس دانشگاه میبد، ضمن قدردانی از خدمات دکتر محمد میرابی در زمان تصدی مسئولیت، طی ابلاغی، دکتر عباسعلی جعفری ندوشن را به عنوان«سرپرست گروه آموزشی مهندسی صنایع» منصوب و معرفی کرد.
کد خبر: 18/232 نظرات: 0
اولین جلسه «محفل ادبی دانشجویی» برگزار شد (195 بازدید) تاریخ: 1402/09/01
با حضور دو تن از اعضای هیأت علمی دانشگاه، اولین جلسه از سلسله جلسات «محفل ادبی دانشجویی»، برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، به همت کانون ادبی ارغوان، اولین جلسه از سلسله جلسات «محفل ادبی دانشجویی» با حضور دکتر محمد نظری ندوشن و دکتر محمد رضا رحمت و جمعی از دانشجویان فعال و علاقه مند به ادبیات فارسی، روز یکشنبه 28 آبان ماه 1402 در سالن کنفرانس شهید جندقی برگزار شد.
در این محفل، دانشجویانی که از روزهای قبل نسبت به ثبت نام و ارسال آثار(شعر، داستان، دکلمه ومتن ادبی) اقدام کرده بودند به ارائه آثار خود پرداختند که توسط اساتید مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
شایان ذکر است جهت کشف و رشد استعداد ادبی دانشجویان، این محفل ادبی به صورت مستمر و هفتگی تا پایان ترم برگزار خواهد شد.
کد خبر: 18/963 نظرات: 0
نشست حقوقی بررسی جنایات اسرائیل در غزه از منظر حقوق کیفری بین المللی در دانشگاه میبد برگزار شد (299 بازدید) تاریخ: 1402/08/30
نشست حقوقی بررسی جنایات اسرائیل با حضور تنی چند از حقوقدانان استان یزد در دانشگاه میبد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، نشست حقوقی «بررسی جنایات اسرائیل در غزه از منظر حقوق کیفری بین المللی» به همت انجمن علمی حقوق و با همکاری کانون وکلای استان یزد با حضور چهارتن از حقوقدانان برجسته این استان و در چهار محور حقوقی در 29 آبان ماه در دانشگاه میبد برگزار شد.

مصطفی شیبانی -دانشجوی دکتری حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه میبد- در حمایت از «بزه دیدگان خاص، کودکان و بیماران در حقوق بشردوستانه بین المللی» اظهار داشت: ما شاهد چالش های مختلفی در ابعاد گوناگون این جنایات هستیم. یکی از جنایات برجسته، علیه کودکان و کسانی است که هیچ دخالت فیزیکی در جنگ نداشته اند.
وی ادامه داد: در این باره مهم ترین پیمان نامه، «پیمان نامه حقوق کودک» است که 193 کشور دنیا، به استثنای آمریکا و سومالی به این پیمان نامه پیوسته اند. مطابق با این پیمان نامه و سایر معاهدات بین المللی، کودکان در تمامی شرایط، به ویژه در وقت پریشانی باید نخستین افراد برای تأمین آسایش و آرامش باشند، اما در این ایام، در غزه شاهد چنین رویدادی نیستیم.

محمدرضا حدادزاده -دکتری حقوق جزا و جرم شناسی و دادستان عمومی و انقلاب دادگستری شهر یزد- نیز در باب شائبه غلط «دفاع مشروع» توسط اسرائیل در درگیری حماس بیان داشت: با علم به این موضوع که دفاع مشروع، نه فقط برای اشخاص، بلکه به صورت عقلانی به عنوان حقی برای همه دولت ها به شمار می رود، اما دفاع مشروع دارای شرایطی است که حملات پی در پی اسرائیل این ویژگی ها را دارا نبوده، این عنوان بر آن صدق نمی کند.

حدادزاده افزود: فلسطینیان خود سالیان متوالی در موضع دفاع هستند، اما در فضای فعلی، واکنش اسرائیل به عنوان دفاع مشروع صادق نیست، چرا که دفاع مشروع باید دارای ضرورت باشد و حملات چهل روزه رژیم صهیونستی مصداق اضطرار محسوب نمی شود.
وی بیان داشت: دفاع مشروع مشروط به «منع توسل به زور» است، لذا اقدامی برای از بین رفتن قواعد بشردوستانه نیست؛ علاوه بر آن دفاع باید متناسب با حمله و آسیب های وارده باشد که در شرایط فعلی هیچ تناسبی وجود ندارد.

محمدحسین جعفری -دکتری حقوق عمومی و رئیس کانون وکلای استان یزد- نیز به امکان سنجی مداخله وکلا و حقوقدانان ایرانی در تعقیب جرائم جنگی غزه پرداخت و گفت: برای ورود وکلا و حقوقدانان برای پیگیری این موضوع به دیوان بین المللی کیفری، دو حوزه صلاحیت و قواعد مربوط به پذیرش باید بررسی شود.
وی ادامه داد: صلاحیت دیوان، یک «صلاحیت تکمیلی» است. با توجه به نزاعی که وجود دارد، در حقوق بین الملل در رابطه با صلاحیت دولت ها، اگر نسل کشی و جنگی صورت بگیرد و دولت ملی نخواهد یا قادر نباشد که رسیدگی کند، اینجا دیوان می تواند به عنوان نهاد دادگستری بین المللی به قضیه ورود کند. با توجه به این که جنگ فعلی در خاک فلسطین صورت گرفته، اسرائیل تمایلی به رسیدگی ندارد، اما دیوان بر اساس «اساسنامه رم» این حق را داراست که در بحث غزه ورود کند.

سیدمحسن حکمتی مقدم -دانش آموخته دکتری حقوق بین الملل در دانشگاه تهران- نیز در پایان، مروری بر صلاحیت دادگاه کیفری بین المللی در رسیدگی به جنایات واقع شده در غزه داشت و تأکید کرد: مهم ترین اقدامی که سیاستمداران فلسطینی اقدام به انجام آن کردند، عضویت در دیوان کیفری بین المللی بود و از همان زمان تا امروز این دیوان صلاحیت دارد به جرائمی که در آن منطقه رخ می دهد، رسیدگی کند.
وی چهار عنوان مجرمانه را نام برد و گفت: «نسل کشی»، «جنایت جنگی»، «جنایت علیه بشریت» و «تجاوز به سرزمین»، جرائمی است که دیوان کیفری بین المللی می تواند به آن ها رسیدگی کند، اما امروز موضوع اصلی مورد بحث ما «نسل کشی» است. آن چیزی که در جرم نسل کشی مورد بحث است، اثبات عنصر روانی موجود یا قصد خاص نابودی آن گروه است. اگر اقدامات کشتن و شکنجه کردن به قصد «نابودی کامل آن گروه» انجام شود، می توان گفت علاوه بر آن که «جنایت علیه بشریت» محسوب می شود، می توان گفت «نسل کشی» هم محقق می شود.
این نشست با هم اندیشی و پرسش و پاسخ دانشجویان و اساتید به پایان رسید.
کد خبر: 18/962 نظرات: 0
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد: افزایش بورسیه صنعت برای سال ۱۴۰۳/ به عنوان مسئول وظیفه داریم برای هر نخبه و استعدادی آینده شغلی فراهم کنیم (130 بازدید) تاریخ: 1402/08/29
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تلاش داریم بورسیه صنعت را برای سال ۱۴۰۳ ارتقا دهیم و صنایع مختلف را درگیر کنیم که از رتبه‌های برتر و استعداد درخشان پذیرش کنند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد
و به نقل ازروابط عمومی وزارت علوم، محمدعلی زلفی‌گل در جلسه شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی اظهار داشت: بورسیه صنعت اتفاق خوب و تجربه بسیار موفقی است و نباید در اجرای آن دوگانگی وجود داشته باشد، باید با هماهنگی اداره کل بورس دانشجویان از هم اکنون برنامه‌ریزی صورت گیرد و با صنایع مختلف هم رایزنی شود.

وی افزود: هدف این است که نگاه نخبگان را تغییر دهیم که با آمدن به رشته‌های بورسیه، آینده شغلی دارند.

وزیر علوم تصریح کرد: به عنوان مسئول وظیفه داریم هر نخبه‌ای که در هر زمینه‌ای استعداد دارد را حفظ کنیم و به او این اطمینان را بدهیم که در همان استعداد خودش آینده شغلی خواهد داشت.

زلفی‌گل با اشاره به اجرای برنامه‌محوری در دانشگاه‌ها پیشنهاد کرد: دانشگاه‌هایی که یک درصد تولید علم را بر عهده دارند شامل اجرای برنامه محوری باشد. همچنین هر مصوبه‌ای که در شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی مطرح می‌شود، باید پیوست مطالعاتی داشته باشد.

وی گفت: تلاش داریم بورسیه صنعت را برای سال ۱۴۰۳ ارتقا دهیم و صنایع مختلف را درگیر کنیم که از رتبه‌های برتر و استعداد درخشان پذیرش کنند. هدف آن است که دانشجویانی که بورس صنعت می‌شوند تابستان‌ها بروند در صنعت کارآموزی و کارورزی داشته باشند و پروژه کارشناسی‌شان را در رابطه با همان نیاز خود بگذرانند. به عبارتی افرادی که بورس می‌شوند کاملاً آموزش‌شان هدفمند است با آن صنعتی که بورسشان کرده است. بخشی از استعدادهای درخشان که نگران آینده شغلی هستند از این طریق نگرانی شان برطرف می‌شود.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این جلسه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی در رابطه با حمایت از بورسیه‌های شغلی گفت: یک اتفاق بسیار مهمی که در وزارت علوم در حال رقم خوردن است، هدفمند کردن حوزه آموزش به خصوص متناسب با نیازهای شغلی دانشجویان است.

محمدصادق خیاطیان با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان مهم‌ترین بستر برای جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و نخبگان علمی هستند افزود: ما در صندوق پژوهش و نوآوری وظیفه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را بر عهده داریم.

وی افزود: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا اگر شرکت دانش‌بنیانی بیاید وارد فرایند بورسیه تحصیلی دانشجویان شود بتوانیم مشوق‌ها و تسهیلات متناسبی را برای آنها قائل شویم تا در این برنامه خوبی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری داده، مشارکت جدی داشته باشیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: اگر شرکت دانش‌بنیانی درخواست بدهد که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا قصد بورسیه کردن دانشجویان را دارد متناسب با این مقاطع تحصیلی، تسهیلات ارزان قیمت (قرض‌الحسنه) به شرکت ارائه خواهیم کرد. با توجه به آنکه پایه حقوق هم‌اکنون حدود پنج و نیم میلیون تومان است بر این اساس تسهیلات ارزان قیمت سالانه برای آنها پرداخت خواهیم کرد.

خیاطیان افزود: هم اکنون چند شرکت دانش‌بنیان در دفترچه صنعت تقاضای جذب دانشجویان بورسیه کردند ولی با توجه به آنکه برنامه هنوز مصوب نشده، تحت حمایت قرار نگرفتند و سال آینده این شرکت‌ها مشمول حمایت خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: از طرف شرکت‌ها قطعا استقبال خوب خواهد بود زیرا زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان کار تخصصی و حرفه‌ای و فنی است و قاعدتاً هیچ فردی بهتر از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نمی‌تواند پاسخگوی آنان باشد. از سوی دیگر نیاز داریم ظرفیت شرکت‌ها را به خوبی به دانشجویان معرفی کنیم.
کد خبر: 18/961 نظرات: 0
نشست هم اندیشی اساتید با موضوع «نسبت صهیونیست با عقاید دین یهود» برگزار شد (270 بازدید) تاریخ: 1402/08/28
به همت دفتر نهاد رهبری دانشگاه میبد، نشست هم اندیشی اساتید با موضوع «نسبت صهیونیست با عقاید دین یهود» با سخنرانی دکتر شهاب الدین وحیدی - دانشیارگروه فلسفه و حکمت اسلامی دانشگاه میبد- برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، به همت دفتر نهاد رهبری دانشگاه میبد، نشست هم اندیشی اساتید با موضوع «نسبت صهیونیست با عقاید دین یهود» با سخنرانی دکتر شهاب الدین وحیدی -دانشیارگروه فلسفه و حکمت اسلامی دانشگاه- در سالن کنفرانس شهید جندقی برگزار شد.
دکتر وحیدی در این نشست در باب واژه «صهیون» گفت: با توجه به منابع و کتاب های تاریخی، در جنوب غربی شهر قدس، کوهی به نام «صهیون» به معنای کوه خشک و پُر آفتاب قرار دارد که حضرت‏ داود (علیه السلام) هنگام ورود به این سرزمین بر فراز و دامنه‏ های آن اقامت گزید و به آبادی آن پرداخت. به همین دلیل، آن جا «شهر داود» نامیده شد، لذا «صهیون»، مکان‏ مقدسی برای یهودیان شد و آن ها معتقد شدند که خداوند در آن سکونت دارد.
وی گفت: این اعتقاد، ناشی از وجود «هیکل» در صهیون است. هیکل، ساختمانی بود که در زمان نبوت (از دیدگاه یهود، پادشاهیِ) حضرت سلیمان نبی علیه السلام ساخته شد و کم‏ کم به عنوان خانه خدا و بالأخره‏ میراث فرهنگی یهود، مظهر دینی و جاودانگی آنان گردید.
دکتر وحیدی با بیان این که برخی معتقدند آرامگاه حضرت داود و حضرت سلیمان علیهما السلام و نیز گروهی از انبیای بنی‏ اسرائیل، بر بالای کوه صهیون قرار دارد،گفت: امتیازطلبی و نژادپرستی که از مهم ترین ویژگی های صهیونیسم است، در منابع یهود، به طور صریح و فراوان انعکاس یافته است و روحیه نژادپرستی که زاییده افکار و پندارهای باطل آن هاست، منشأ بسیاری از انحراف‌ها و رفتارهای ناپسند شده است و بر این اساس، آنان خود را ملت برگزیده خداوند، و سایر ملت ها را حیوانات انسان نما می دانند.
عضو هیأت علمی گروه فلسفه و حکمت اسلامی دانشگاه میبد با اشاره به این که صهیونیسم به یک‏ جنبش سیاسی اطلاق می شود که توسط «تئودور هرتزل» تأسیس گردید، گفت: می توان این جنبش را یک جنبش سیاسی- ملی معرفی کرد تا یک فرقه یا جنبش مذهبی،.زیرا فرقه های متعدد یهودی مانند اصلاح طلبان، ارتدوکس های یهودی و محافظه کاران یهودی به احکام 613 گانه خود معتقدند، اما فرقه یا جنیش صهیونیستی و پیروان این جنبش بر این اعتقادند که بسیاری از این احکام 613 گانه، تعطیل شده است، زیرا عمل به این احکام منوط به داشتن سرزمینی مستقل است. از این جهت است که صهیونیست ها با استفاده ابزاری از ایدئولوژی‏ یهود، برای دست یابی بر سرزمین ها و تشکیل حکومت جهانی خویش برنامه ‏ریزی می‏ کنند. بنا بر این سرزمین اسرائیل، بخشی از نقشه صهیونیست ها است.
دکتر وحیدی تأکید کرد: گرچه جنبش صهیونیسم با آیین یهودی تفاوت‏ های اساسی دارد، اما‏ این جنبش همواره از دین و مذهب به عنوان وسیله‏ ای مؤثر و قدرتمند برای دستیابی به طرح‏ های‏ استعماری استفاده کرده است.
کد خبر: 18/960 نظرات: 0
استاندار یزد در نشست کارگروه استانی پیاده سازی آمایش و مدیریت تحول آموزش عالی مطرح کرد؛ دانشگاهای استان به هیچ وجه نباید تضعیف شوند (258 بازدید) تاریخ: 1402/08/28
استاندار یزد با بیان اینکه برخی رشته های دانشگاهی کم متقاضی و بدون بازار باید از دانشگاه ها حذف شوند، گفت: مراکز دانشگاهی باید در جذب دانشجو ماموریت گرا و تقاضا محور باشند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد و به نقل از روابط عمومی استانداری یزد، نشست کارگروه استانی پیاده سازی آمایش و مدیریت تحول آموزش عالی به ریاست استاندار یزد برگزار شد.

مهران فاطمی در این نشست، با اشاره به ضرورت ایجاد توسعه متوازن آموزش عالی در استان گفت: توسعه نامتوازن و غیرعلمی شکل گرفته در محیط علمی، سبب ایجاد چالش هایی در سطح استان و کشور شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه حذف یا اضافه کد رشته های دانشگاهی باید با نگاه کلان استانی و ملی صورت گیرد، اظهارداشت: براساس کار کارشناسی، رشته های دانشگاهی کم متقاضی و بدون بازار، حذف شوند.

فاطمی تصریح کرد: شرط ماندگاری یک رشته میزان تقاضای دانشجویان و نیز وجود اساتید و بازار کار برای آن رشته است. 

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه های استان باید ماموریت گرا شوند، خاطرنشان کرد: موضوعات مربوط به این مهم باید در این کارگروه تصمیم گیری و براساس آن رشته ها توسعه و دانشجویان پذیرش شوند.

استاندار یزد با اشاره به اصل 30 قانون اساسی مبنی بر آموزش رایگان، خاطرنشان کرد: دانشگاه های دولتی استان به هیچ عنوان نباید تضعیف شوند و اولویت نخست، باید تامین دانشجو برای دانشگاه های دولتی باشد.

فاطمی در همین راستا افزود: بر این اساس تا زمانیکه در دانشگاه دولتی برای یک رشته، ظرفیت خالی وجود دارد باید دانشجویان به تحصیل در آن رشته هدایت شوند.

کد خبر: 18/959 نظرات: 0
دانشگاه میبد، سهامدار صندوق پژوهش و فناوری استان یزد شد (201 بازدید) تاریخ: 1402/08/27
دانشگاه میبد به جمع سهامداران صندوق پژوهش و فناوری استان یزد پیوست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد
، دانشگاه میبد در مهرماه ۱۴۰۲ با خرید ۷۵ سهم از سهام صندوق پژوهش و فناوری استان یزد، ضمن سرمایه‌گذاری در این صندوق و ایجاد یک پشتوانه مالی مناسب برای دانشگاه، گامی بلند در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور برداشت.
صندوق پژوهش و فناوری استان یزد، از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور به صورت زیر حمایت می‌کند:
- صدور انواع ضمانت نامه مورد نیاز شرکت‌های دانش بنیان و فناور با شرایط تسهیل شده؛
- تأمین سرمایه خطرپذیر و مشارکت و سرمایه گذاری در طرح های حوزه فناوری با ارزش افزوده بالا؛
- تضمین پرداخت به موقع تعهدات و اقساط طرح‌های حوزه فناوری؛
- اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در حوزه فناوری با شرایط تسهیل شده؛
- ارزیابی طرح‌ها و شرکت‌های دانش بنیان و فناور.
صندوق پژوهش و فناوری استان یزد در تاریخ ۲۳ اسفند 1383 با سرمایه ۱۰ میلیارد ریال و با شماره ثبتی ۷۲۷۷ و با ترکیب بخش دولتی و بخش خصوصی به ثبت رسید و فعالیت اجرایی خود را در زمینه اعطای تسهیلات صدور ضمانت‌نامه، سرمایه‌گذاری خطرپذیر، ارزیابی و ارزش‌گذاری آغاز کرد. صندوق پژوهش و فناوری استان یزد هم اکنون با ۱۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه، بیش از ۱۷۵ سهامدار با ترکیب ۳۲.۲ درصد بخش دولتی ۶۷.۸ درصد بخش خصوصی در مرکز فناوری اقبال (پارک علم و فناوری یزد) مستقر و به فعالیت خود در چارچوب اساسنامه و آئین‌نامه‌های اجرایی ادامه می‌دهد.
کد خبر: 18/958 نظرات: 0
آزمایشگاه مکانیک سیالات و ترمودینامیک گروه مهندسی مکانیک دانشگاه میبد به صورت همزمان تأسیس و راه اندازی گردید. (308 بازدید) تاریخ: 1402/08/27
با نصب و راه اندازی دستگاه‌های آزمایشگاهی در آزمایشگاه مکانیک سیالات و ترمودینامیک، با هزینه ای بالغ بر 4 میلیارد ریال، امکان استفاده دانشجویان رشته‌های مکانیک از این آزمایشگاه ها فراهم شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد؛ دکتر محسن مظفری شمسی -مسئول راه اندازی این آزمایشگاه ها- گفت: با نصب و راه اندازی دستگاه‌های آزمایشگاهی در آزمایشگاه مکانیک سیالات و ترمودینامیک، با هزینه ای بالغ بر 4 میلیارد ریال، امکان استفاده دانشجویان رشته‌های مکانیک از این آزمایشگاه ها فراهم شد.
مسئول راه اندازی این آزمایشگاه ها گفت: در راستای تجهیز آزمایشگاه های مهندسی مکانیک، دستگاه های آزمایشگاه مقاومت مصالح خریداری شده و این آزمایشگاه نیز به زودی راه اندازی خواهد شد.
کد خبر: 18/957 نظرات: 0
به مناسبت هفته سلامت زنان و دختران برگزار شد؛ کارگاه آموزشی خود مراقبتی ویژه دختران دانشگاه میبد (334 بازدید) تاریخ: 1402/08/24
به همت کانون همیاران سلامت روان و با همکاری شبکه بهداشت شهرستان میبد و مرکز مشاوره سلامت و سبک زندگی دانشگاه، کارگاه آموزشی خود مراقبتی ویژه دختران در دانشگاه میبد برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، به مناسبت هفته سلامت زنان و دختران و به همت کانون همیاران سلامت روان و با همکاری شبکه بهداشت شهرستان میبد و مرکز مشاوره سلامت و سبک زندگی دانشگاه، کارگاه آموزشی خود مراقبتی ویژه دختران در دانشگاه میبد برگزار شد .
در این کارگاه آموزشی دکتر نسیم دهقانی پزشک فعال در حوزه مبارزه با بیماری ها، به بیان نکاتی در رابطه با اصول خواب مناسب و تغذیه درست در دختران پرداخت؛ سپس نکاتی  را در رابطه با پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیماری های رایج در زنان بیان کرد و به سوالات دانشجویان در این رابطه پاسخ داد.
در ادامه دکتر غفوری پور پزشک مرکز رفتاری شهرستان میبد به بیان نکاتی در رابطه با راه های انتقال، پیشگیری و درمان برخی از بیماری های رفتاری شایع پرداخت .
کد خبر: 18/956 نظرات: 0
بازدید هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی استان از دانشگاه میبد (311 بازدید) تاریخ: 1402/08/24
اعضای کارگروه تخصصی دانشگاه های دولتی و فرهنگیان هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت استان یزد از دانشگاه میبد بازدید کردند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد، دکتر علی یزدانی راد، دکتر سعید علیخانی، دکتر منصور دهقان منشادی و محمد صبری اعضای کارگروه تخصصی دانشگاه های دولتی و فرهنگیان هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت استان یزد با حضور در دانشگاه میبد، براساس کاربرگ های ارزیابی مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وضعیت آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، دانشجویی و بخش های مختلف دانشگاه را بررسی و در نشستی با دکتر عباس نیک نژاد رئیس دانشگاه، در جریان آخرین فعالیت ها و پیشرفت های دانشگاه قرار گرفتند.
کد خبر: 18/955 نظرات: 0
احیای فرصت ثبت نام مشمولان خدمت سربازی در فراخوان جذب هیأت علمی ۱۴۰۲ (230 بازدید) تاریخ: 1402/08/23
رئیس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم گفت: پس از ۴ سال که وزارت علوم فرصت تامین اعضای هیأت علمی طرح سربازی را کنار گذاشته بود؛ در دولت سیزدهم این فرصت مجدداً احیا شد و ۳۵۰ نفر از مشمولان خدمت سربازی غیر غایب دارای مدرک دکترا در فراخوان جذب اعضای هیأت علمی شهریورماه ۱۴۰۲ ثبت نام کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه میبد
و به نقل ازروابط عمومی وزارت علوم، محمد خلج امیرحسینی گفت: در اولین فراخوان جذب اعضای هیأت علمی سال 1402 که در شهریورماه منتشر شد، فرصت ثبت نام مشمولان نیز فراهم شد و دانش آموختگان دکترا که فاقد کارت پایان خدمت و یا در حال طی دوره خدمت نظام وظیفه بودند، توانستند در فراخوان جذب شرکت و وارد رقابت جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها شوند.

وی افزود: مشمولانی که در این فراخوان ثبت‌نام کردند، اگر موفق به طی فرایند جذب دانشگاه‌ها شوند، به عنوان عضو هیأت علمی پیمانی محسوب شده و دوران تعهد خدمت وظیفه را در دانشگاه طی می‌کنند.

شرکت مشمولان نظام وظیفه در فراخوان جذب این دوره تفاوت‌هایی با دوره‌های قبل از آن داشت که به برخی از آنها اشاره می‌شود:

_ تا قبل از سال 1398 صرفاً امکان جذب مشمولین آماده به خدمت فراهم بود. اما در فراخوان‌های سال 1402 امکان جذب تمام مشمولین (حتی افراد در حین خدمت‌مقدس سربازی) نیز فراهم شد.

_ تا قبل از سال 1398 جذب عضو هیأت علمی طرح سربازی طی فراخوان جداگانه‌ای صورت می‌پذیرفت، که منشاء اعتراض مبنی بر عدم رعایت عدالت بود. اما در سال 1402 تمامی داوطلبان عضویت در هیأت علمی (اعم از دارندگان کارت پایان خدمت سربازی و مشمولین) صرفاً در قالب یک فراخوان و در رقابت با یکدیگر مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.
کد خبر: 18/953 نظرات: 0